Sağlıkta Şafak Vakti
Sağlığınız ve Doğal Görünümünüzün Dostuyuz
+90 212 668 78 78 info@safaktipmerkezi.com
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1 View
Genital Estetik

Genital Estetik Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde kozmetik cerrahi alanında en çok değişime uğrayan girişlerden biri genital estetiğidir. Yaşamın, yaşlanmanın, genetiğin veya benzeri ağırlıktaki dalgalanmaların etkilerini ele almak üzere tasarlanan genital estetik cerrahi, görünüşünüzü, rahatınızı ve cinsel tatmininizi önemli ölçüde artırabilir.

Erkeklere oranla kadınlarda genital estetik çok daha yaygındır. Genital bölgedeki şekil bozuklukları, vajina iç dudak küçültme (labial redüksiyon), abartılı şişkinlik, yaşlanmadan kaynaklanan genital sorunlar, genişleyen vajinayı daraltma ve sıkılaştırma gibi estetik şekiller vardır.

Genital Estetik Hangi Durumlarda Gereklidir?

  • Kadınların fazlaca yapmış oldukları doğumdan dolayı vajinada oluşabilecek şekil bozuklukları ve genişlemede,
  • Çok yapılan doğumdan sonra estetiğini ve şeklini kaybederek anormallik oluşturan vajinada,
  • Vulva denilen bölgededeki deformasyonlardan kaynaklı vajina dudaklarının normal dışı büyümesinde,
  • Sancılı ve ağrılı doğumlardan sonra vajinada oluşan deformelerde,
  • Zor ve ağrılı doğum esnasında vajinaya atılan kesilerden dolayı cinsel tatminin düşmesi ve vajinanın estetiğinin kaybolmasında,
  • Rahim sarkması ve idrar kesesindeki anormalliklerden dolayı idrar kaçırmada,
  • Hymenoplasty (kızlık zarı dikimi) ameliyatında genital estetik kullanılabilir.

Genital Estetik Neleri Kapsamaktadır?

Vajinoplasti:

Vajinal duvarların ve vajinal açıklığın, vücuda sertlik ve ton eklemek için sıkıldığı popüler bir cerrahi işlemdir. Birçok kadın yaş, doğum, hormonal değişiklikler veya doğum kusurlarına bağlı olarak vajinal gevşeklik ve tonda doğal bir kayıp yaşarlar. Rekonstrüktif cerrahi seçenek olan vajinoplasti “vajinal gençleşme” olarak adlandırılır ve son yıllarda popülaritesi artmaktadır. Zayıflamış vajinal kaslar, cinsel rahatsızlık, duygusal güvensizlik, hoşnutsuzluk ve hatta cinsel ilişki sırasında ağrı yapabilir. Vajinoplasti estetiği geçiren milyonlarca kadın için, bu estetiğin özellikle çekici olmasını sağlayan birçok fayda vardır:

Kadınların vajinal duvarları zayıfladıkça hissettikleri en büyük kayıplardan biri, cinsel zevk ve hassasiyette bir kayıptır. Ayrıca, gevşeyen vajinal duvarların bu deneyimi her iki taraf için de daha az zevkli hale getirebileceği konusunda kendileri hakkında bilinçli hissederler.

Labiaplasti:

Vajinal açıklığın her iki tarafındaki deri flepleri olan labia minora'nın boyutunu azaltmak için yapılan estetik ameliyattır. Bir kadındaki vajinal açıklık, etrafında fark edilir cilt kıvrımları olması doğal ve normaldir. Çoğu durumda bu durum herhangi bir soruna neden olmaz. Ama iç dudak büyümesinden sonra sorunlar baş gösterir ve labiaplasti estetiği gerekir. Labiaplasti, genel anestezi veya sedasyon veya lokal bir anestetik madde kullanılarak gerçekleştirilebilir. Vajinal dudakların kısaltılması veya yeniden şekillendirilmesi sağlanır. İstenmeyen doku cerrahi veya bir lazer ile kesilir ve gevşek kenar ince, çözünebilir dikişlerle dikilir.

Klitoral Hudoplasti:

Klitoris estetiği olarak bilinen klitoral hudoplasti klitoral prepusun fonksiyonun korunmasıyla daha hoş bir görünüme dönüşmesini sağlayan cerrahi müdahaledir. Klitoral prepus klitoris üzerinde üstüste gelen deri kıvrım, aynı zamanda klitoral başlık veya klitoral derisi olarak bilinir. Klitoris bölgesindeki cilt fazlalıkları alınarak klitoris estetiği yapılmış olur.

Perinoplasti:

Doğum sonrası perine bölgesinde oluşan zorlanmalar, tahribatlar ve yırtılmaların onarılmasıdır. Zor doğumlar, fazla doğumlar ve ağrılı doğumlardan sonra perine bölgesinde ciddi deformasyonlar olabilir. Perinoplasti estetiğinde amaç deformasyonları onarıp, estetik kazandırmaktır.

G-Spot Augmentasyonu:

Normal cinsel işlevli cinsel olarak aktif kadınlarda grafenburg noktasını (G-Spot) arttıran basit, cerrahi olmayan, doktor tarafından yönetilen bir tedavidir. Amaç G noktasını büyütmektir.

Himenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi):

Himenoplasti veya kızlık zarı onarımı, yırtılmış kızlık zarı için bir estetik yöntemdir. Kızlık zarı dikimi ve tamiri, çeşitli kişisel nedenlerden dolayı gerçekleştirilebilir. Himenoplasti, aslında vajinanın açılmasını kısmen kapatan bir zarı olan hymen'in cerrahi onarımıdır. Sıkı egzersiz veya tampon yerleştirme gibi cinsel ilişkiden başka nedenlerle, kızlık zarı yırtılabilir. Bu koşullar altında, kızlık zarının yeniden yapılandırılması himenoplasti ile olur.