Sağlıkta Şafak Vakti
Sağlığınız ve Doğal Görünümünüzün Dostuyuz
+90 212 668 78 78 info@safaktipmerkezi.com
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1 View
FUE Saç Ekimi

Belirli sebeplerden dolayı saç kaybına uğramış kişilere, doğal görünümlü, kalıcı ve sağlıklı yeni saçlar kazandırmak için yapılan işlemlerdir. Saç ekiminde, dökük olan bölgeye kişinin kendi sağlıklı ve doğal saçları ekilir. Saç ekimi yapılacak kişiden alınan saçlar, dökülme yaşanmayan yerlerden alınır. Saç ekimi kişiye, doğal ve hiç dökülmemiş gibi kalıcı ve orjinal bir görüntü sağlar.

Dünyanın pek çok yerinde, özellikle de son yıllarda FUE yöntemi tercih edilir. Bunun ana sebebi ise elbette ki uygulamadaki pratiklik ve elde edilen faydalı sonuçların genele oranıdır. Herhangi bir yöntemde bu denli başarılı olmak çok zor iken, FUE yöntemi ile teknolojik yaklaşımlar ve etkili yöntemler ortaya konduğu için doğrudan doğruya doğal görünümlü ve güçlü saçlar elde edilebilir. Bu nedenle de pek çok kişinin tercihi FUE yöntemi olmaktadır. Zaten uzmanlar da bu yöntemi önerirken gerekli teknolojik ve teknik altyapının kurulu olma ön şartı ile yönlendirmelerini yaparlar.

 

Tedavi Sonrası Süreç

İlk ekilen saçlar, ilk ayın sonunda dökülürler. Saç ekimini takip eden 2 ya da 3. ayda saçlar çıkmaya başlar. Bu nedenle de ilk dökülmeler yaşandığı zaman kesinlikle moral bozmadan ve can sıkmadan bakım yapmaya devam etmek gerekir. Bu süreçteki belki de en kritik dönem burasıdır. Eğer kişi dökülen saçlar sonucunda tedavinin işe yaramadığını düşünüp hem moral olarak hem de motivasyon olarak geriye düşerse süreç zora girer. Hâlbuki kişi, bu süreçte ilk dökülmelerin tedaviden dolayı son derece normal olduğunu bilmeli ve buna göre tedbirini almalıdır.

Tüm işlemler başarı ile yönetildiği takdirde, ilk dökülmelerin de atlatılması ile beraber, tedavinin üzerinden 6 ay geçtikten sonra saçların dolgun ve hacimli olmaya başlaması fark edilir. Saçın kendini bulması ve tamamen iyi bir hal alması ise 1 ila 1,5 yıl arasında olacaktır. Saç kökleri, kişinin kendisine ait olduğu için renk ya da tarz olarak farklılık gözlemlenmez. Böylelikle de dışarıdan bakıldığında saç ekiminin yapıldığı bile belli olmayacaktır.

 

FUE Yöntemi Nedir?

Saç ekiminde FUE yöntemi dünyanın her yanında geçerli ve etkili bir yöntemdir. Saçsız bölgelere tek tek saç kökü eklenmesi ile gerçekleştirilen bu yöntemde, folikül çıkartma işlemi öncesinde donör alandaki saçların kesilmesi gerçekleştirilir. Neredeyse 1 mm kadar olacak şekilde kısaltılan saçlar, lokal anestezik ilaçlar sayesinde alınır. Saç köklerinin alınması ve uygun alana yerleştirilmesi de uyumlu bir biçimde gerçekleştirilir.

Saç kılını ortalayacak biçimde yaklaştırılan mikro motor ucu, kılın çıkış açısına göre deriye batırılmakta ve çekilmektedir. Kıl, folikül ile çevresindeki dokuyla beraber kesilmiş olur. Bu kesim işlemi silindirik şekilde yapılır. Ardından ise mikro penset yardımıyla çok hafif bir şekilde çekilmesi sağlanan kılın, hiçbir şekilde zarar görmemesi de sağlanır.

Sistem otomatik süreçler ile yönetilir ve bu sayede zamandan da kazanılır. Foliküler ünitelerin nazik bir biçimde toplanıp saçsız alana ekilmesi, oldukça küçük delikler ile mümkün kılınır. Her ünitede 2 ya da 3 folikül bulunur.

FUE Yöntemi Teknik Özellikleri

Bu yöntemin kullanılarak saç ekimi işlemlerinin yapılmasının bazı özellikleri vardır;

 • Greftlerin alınmış olduğu bölgede, herhangi bir doku örneği alınmadan, sadece ilgili kök hücresinin üzerinde doğrudan çalışılmaktadır.
 • Saçın alındığı bölge asla dikiş ya ad kesi işlemi görülmez. Ancak kök alınan bölgede çok çok küçük çapta sıyrıklar oluşur. Zaten söz konusu sıyrıklar da birkaç haftalık süreç içinde kapanarak ortadan kalkar ve iz kalmaz.
 • Ense bölgesinden alınan greftlerin saç transferinde kullanılması bu teknik ile mümkün iken, yine kaş, bıyık veya sakal transferi için de bu greftler değerlendirilebilir.
 • Bir seans içinde ortalama bir donör alanının durumuna, ekilecek kök sayısına da bağlı olacak şekilde 4000 ila 6000 kadar greft alınması durumu söz konusudur.
 • Greftlerin içinde 1 ile 3 arasında saç teli bulunur. Yani ortalama 1 greft saç, yaklaşık 2 saç telidir.
 • Elde edilmiş olan kök sayısına ve de açıklığa bağlı olacak şekilde santimetrekare başına 50 ila 60 arasında saç kökü ekilebilir.
 • Operasyonun ardından ağrının az olması ve iyileşmenin de kısa sürmesi bu yöntemi öne çıkarır.

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Saç ekimi yaptırırken, diğer cerrahi operasyonlar gibi dikkatli ve titiz olunmalıdır.
 • Saç ekimi yapılan bölge hassas bölgedir. Herhangi bir cisim değdirilmemelidir.
 • Hekim önermedikçe 1,5-2 hafta spor, sauna ve hamamdan uzak durulmalıdır.
 • Saçlar 2 hafta jiletle alınmamak şartıyla, makasla kesilebilir.
 • Saç ekiminden sonraki ilk 2 gün yıkanmamalıdır. Sonraki 2 hafta saçlar yıkandıktan sonra saç kurutma makinesiyle kurutulmalı, havlu ve bez kullanılmamalıdır.
 • Sigara ve alkol kullanımı saç ekimi öncesinde ve sonrasında kullanılmamalıdır.
 • Çok sıcak ve çok soğuk ortamlardan kaçınılmalıdır
FUE Saç Ekimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Saç ekimi, kan değerleri uygun olmayan kişilere yapılmaz. Ciddi rahatsızlığı bulunan, tek bir tel saçı kalmayacak şekilde dökülen ve yapılacak anesteziye karşı sorun yaşayan kişilere saç ekimi uygulanmaz.
Operasyondan sonra 2,5-3 ay sonra yeni saçlar çıkmaya başlar. Saç ekiminin tamamen tamamlanma süresi 10 ay ile 1 yıl kadar sürebilir.
Saç ekimi ortalama 5-8 saat arası süren bir operasyondur. Operasyondan hemen sonra hasta, gündelik yaşantısına dönebilir.
Saç ekimi için herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Genelde 45 yaş üstü erkeklerinde yarısından fazlası saç dökülmesi yaşar. Aynı sorunu kadınlarda yaşamaktadır. Saç ekimi hem sağlıklı kadınlara hem de sağlıklı erkeklere yapılabilir.