Sağlıkta Şafak Vakti
Sağlığınız ve Doğal Görünümünüzün Dostuyuz
+90 212 668 78 78 info@safaktipmerkezi.com

Çocuklarda meydana gelmiş olan şaşılık ve katarakt rahatsızlığı cerrahi müdahale ile çözülebilir.

Şaşılık tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. İlk göz muayenesi için geç kalındığında çocukların gözlerinde estetik problemlerinin yanı sıra ömür boyu sürecek görme azlığı sorunları da oluşabilmektedir. Doğumdan hemen sonra ve çocukluk döneminde çocukların göz şikayeti olmasa bile düzenli olarak mutlaka uzman bir göz hekimine muayene olması gereklidir.

Çocukluk döneminde yani 2 yaşından sonra görülen şaşılıklarda genellikle neden göz bozukluklarıdır. Şaşılığa yatkınlığı olan bir çocukta gözdeki kayma, ateşli bir hastalık veya bir travma (düşme, ameliyatlar, kazalar) sonrası başlayabilir.

Göz kaslarımızın hareketini yöneten merkez beyindedir, bu nedenle sinirlerde oluşan felçler de gözde kaymalara neden olur. Geçirilen kazalar, kafa travması, ateşli hastalıklar ve ileri yaşta hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi bazı durumlarda göze gelen sinirlerde felçler oluşabilir. Bu şekilde oluşan şaşılıklarda tedavi felcin kalıcı olup olmamasına bağlı olarak değişebilir. Kas felçlerine bağlı gelişen kaymalar çocuklarda göz tembelliği, büyük yaş grubunda çift görmeye neden olabileceği için mutlaka tedavisi gereklidir.

Peki Çocuklarda Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

 

  • Gözde paralelliğin kaybolması
  • Göz sulanması
  • Ağrı
  • Baş ağrısı
  • Çift görme
  • Üç boyutlu görüntünün kaybolması
  • Bulanık görme
  • Baş veya yüzün bir yana dönük olması

Çocuklarda katarakt görülüyor. Çocukluk çağı kataraktları doğuştan olabileceği gibi bazen 2-3 yaşında da görülebilir. Bu tip kataraktlara konjentinal ya da doğuştan katarakt diyoruz. Çocukluk çağı kataraktları önemli ama biz bunu teşhis etmekte zorlanabiliyoruz. Çünkü çocuklar kendileri ifade etmekte zorlanıyor.

Ailelerde bazen “Çocuğunun gözünde bir farklılık var mı?” , “Ya da bir göz bebeği diğerinde farklı mı?” diye çocuklarını sağlık kuruluşlarına getiriyorlar. Katarakt olan gözün görmesi engelleniyor. Burada aileye büyük görev düşüyor. Çocuğun gözünde bir kayma tespit ettiğinde mutlaka doktora götürmelidir. Çünkü bu şaşılık göz kayması ya da kataraktın belirtisi olabiliyor.

Aileler çevreden duydukları ‘Büyüyünce geçer’ söylentilere inanmasınlar. Çünkü bizim en korktuğumuz şey göz tembelliğidir. Çocukluk çağı kataraktları ne erken teşhis ve tedavi edilirse çocuğun görme şansı o kadar artar. Bu tedaviden kastım ameliyattır. Ama bazen ameliyat öncesi göz tembelliği tedavi etmeyi amaçlıyoruz. O yüzden bence çocukları doğumdan sonra mutlaka bir göz doktoru da muayene etmeli. Eğer göz tembelliği çocuğa yerleşirse biz doktorlar dünyanın en başarılı ameliyatını yapsak da olmuyor. Kataraktlı gözü gören gözle aynı duruma getirirsek bile başarı elde etmek çok zor. Tembellik beyinden kaynaklanan bir durum olduğu için beyin, o göremeyen gözü tekrar görür hale getirmekte zorlanıyor.

Yorum bırakın: